Utrzymanie perfekcyjnej czystości to z reguły dość trudne zadanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma się odpowiednich środków chemicznych. Usuwanie zabrudzeń różnego pochodzenia może być jednak znacznie prostsze, jeśli postawimy na profesjonalne preparaty do mycia i dezynfekcji. Jakie płyny jednak wybrać, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Oto krótki poradnik.

Sanityzacja vs dezynfekcja – różne pojęcia

Zanim zaczniemy poszukiwać specjalistycznych środków czystości, musimy wiedzieć, czego dokładnie oczekujemy od zakupionego preparatu. Mycie powierzchni z różnego rodzaju nagromadzonych na niej osadów oraz usuwanie znajdujących się na przedmiotach codziennego użytku drobnoustrojów nosi miano sanityzacji. Przeprowadzane w jej ramach działania przyczyniają się do zahamowania rozmnażania bakterii, ale ich całkowicie nie eliminują – do tego potrzebne są profesjonalne środki dezynfekujące. Z ich pomocą możemy odkazić dowolną powierzchnię zarówno w domu, jak i w restauracji, miejskiej toalecie czy jakimkolwiek innym miejscu w przestrzeni publicznej.

Preparaty do mycia i dezynfekcji – czym kierować się przy wyborze?

Najważniejszy jest bez wątpienia skład. W zależności od tego, jakie substancje czynne zawarto w płynie czy żelu, środek może mieć inne przeznaczenie. Bardzo silne koncentraty wykorzystuje się głównie do mycia i dezynfekcji pomieszczeń użytkowanych przez wiele osób – np. toalet publicznych – słabsze można z powodzeniem stosować w domu. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, do których jest dedykowany dany preparat. Niektóre środki są uniwersalne, a inne przeznaczone wyłącznie do ceramiki czy aluminium. Niedostosowanie się do zaleceń producenta może skutkować zniszczeniem materiału.

Kolejna ważna kwestia do rozważenia przy wyborze to sposób aplikacji. Na rynku dostępne są spraye, koncentraty do samodzielnego rozdrabniania, płyny i żele. Atomizery przydają się do mycia okien oraz sanitariatów i szybkiego odkażenia różnych płaskich powierzchni, np. lad sklepowych czy stolików w restauracji. Preparaty w formie płynu i żelu są polecane do czyszczenia sedesów, podłóg oraz różnego typu urządzeń przemysłowych.

Tylko sprawdzeni producenci

Efektywne mycie, skuteczną dezynfekcję i bezpieczeństwo użytkowania zapewnią nam wyłącznie preparaty o ściśle określonym składzie i parametrach, które przed wypuszczeniem na rynek przeszły stosowne badania jakościowe. Należy kupować więc środki czystości tylko od sprawdzonych dystrybutorów.