W halach, na salach gimnastycznych i boiskach – w tych miejscach można spotkać podłogi sportowe. Czym różnią się od tradycyjnych posadzek? Zbudowano je z innych materiałów: trwałych, odpornych na uderzenia, antypoślizgowych i cechujących się wysoką sprężystością. By zachować ich właściwości, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Jak zatem należy o nie dbać?

Pielęgnacja podzielona na dwa etapy

Pierwszym etapem czyszczenia podłóg sportowych jest usunięcie z ich powierzchni kurzu, drobinek piasku oraz pyłu. Do tego zadania można wykorzystać tradycyjną szczotkę, mop akrylowy lub też maszyny zamiatające. Gdy drobinki kurzu, piasku oraz pył zostaną usunięte, można przejść do mycia na mokro z użyciem specjalistycznych preparatów dedykowanych do określonego rodzaju powierzchni. By skrócić czas sprzątania, warto skorzystać z profesjonalnych automatów czyszczących, które jednocześnie myją i osuszają posadzkę. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, możemy się wspomóc mopem o delikatnych włóknach, np. bawełnianych czy z mikrofibry. Zadbajmy o to, by zbytnio nie zalewać podłóg sportowych wodą, gdyż może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia nawierzchni.

Najważniejsza jest regularność

Kluczowym elementem w dbaniu o podłogi sportowe jest regularność wykonywanych prac. Bez względu na to, jaki rodzaj podłoża zastosowano w hali czy na sali gimnastycznej, powinny być one czyszczone minimum raz dziennie, a najlepiej po każdym zakończonym treningu. Na bieżąco należy przynajmniej zamiatać lub odkurzać posadzkę, tak by twarde drobinki piasku nie spowodowały rys na powierzchni. Raz w tygodniu zaleca się ich dokładne umycie. Ważna jest także okresowa konserwacja specjalistycznymi preparatami ochronnymi i polerowanie nawierzchni. Dbając o podłogi sportowe w taki sposób mamy pewność, że zachowają one swój wygląd i właściwości na długo.

Tylko właściwe preparaty

Najlepiej zadbamy o podłogi sportowe wykorzystując do ich czyszczenia dedykowane do określonych powierzchni środki pielęgnacyjne. Innych preparatów używa się do mycia parkietu, a innych do konserwacji podłoża punktowo-elastycznego wykonanego z tworzyw sztucznych. Szeroki wybór specjalistycznych środków czyszczących przydatnych w sprzątaniu hal, boisk czy szklonych sal gimnastycznych proponuje niemiecka marka SWISH. W bogatej ofercie dostępne są płyny do posadzek wielkopowierzchniowych o właściwościach myjąco-nabłyszczających oraz antypoślizgowych. Nadają się one zarówno do mycia ręcznego, jak i maszynowego.