Węch – choć sobie tego nie uświadamiamy, jest to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To on często podpowiada nam, że potrawa jest niezdatna do spożycia, informuje o niebezpieczeństwie i pozwala na lokalizację jego źródła. Wystarczy, że poczujemy delikatny, przyjemny zapach, a przywołamy miłe wspomnienia nawet z okresu dzieciństwa.

Zapachy w naszym życiu – niedoceniana rola

Świat tworzą aromaty. Unoszą się one wszędzie i towarzyszą nam na każdym kroku, choć zwykle je ignorujemy. Nie skupiamy się na tym, jaką woń wydziela przygotowana potrawa czy rosnący w doniczce kwiat, bardziej zawierzamy oczom… i przez to dużo tracimy. Receptory węchowe człowieka są bardzo wrażliwe, a woń, choć nie zawsze sobie to uświadamiamy, potrafi kontrolować nasze zachowanie. Zapachy dostarczają nam informacji o zagrożeniu, atrakcyjności seksualnej potencjalnego partnera, stymulują mózg do intensywniejszego wysiłku, wpływają na emocje, przywołują wspomnienia, a nawet… leczą. Ich moc jest ogromna, warto zatem je wykorzystywać w codziennym życiu, tak prywatnym, jak i zawodowym.

Odświeżacze powietrza, zawieszki i inne źródła aromatów

Wprowadzenie konkretnego aromatu do codziennego życia jest bardzo proste, do dyspozycji mamy bowiem różnorodne urządzenia i dekoracyjne przedmioty, które potrafią wypełnić przestrzeń przyjemną wonią. Możemy wykorzystać zasilane na baterie odświeżacze powietrza na dozowniki, które będą automatycznie uwalniać zapach w ustalonym przez użytkownika czasie. Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała marka Spring Air. W jej ofercie znajdziemy serię przeszło 100 dozowników bazujących na nutach kwiatowych, owocowych, leśnych i orientalnych, przywodzących na myśl pierwsze dni wiosny, morską bryzę czy świąteczny poranek. Firma proponuje również nieco bardziej dekoracyjny rodzaj odświeżaczy do powietrza, a mianowicie patyczki zanurzone w butelce z aromatycznym płynem (takie produkty proponuje też m.in. marka Eyfel i Kolorado).

Na długie, jesienno-zimowe wieczory przydadzą się wypełnione po brzegi olejkami eterycznymi świece sojowe. W łazienkach warto postawić odświeżacze powietrza w sprayu lub te nieco bardziej dekoracyjne, zamknięte w eleganckim pudełku. Nieprzyjemne wonie w toaletach zneutralizują wkłady zapachowe do pisuaru i zawieszki do WC.